Kto może starać się o niemiecki zasiłek rodzinny?
Niemiecki zasiłek rodzinny, czyli Kindergeld, to świadczenie, o które można się starać od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Warunkiem koniecznym do jego otrzymania jest legalna praca na terenie Niemiec. Kindergeld przyznawany jest na dzieci, jednak aby go otrzymać, podopieczny nie musi przebywać na terenie Niemiec. Sprawdź, kto może starać się o niemiecki zasiłek rodzinny, jakie są warunki jego otrzymania i gdzie szukać pomocy w ubieganiu się o niego.
Co warto wiedzieć o zasiłku Kindergeld?
Aby móc ubiegać się o Kindergeld trzeba być legalnie zatrudnionym przez niemieckiego pracodawcę na okres dłuższy niż pół roku. Starać się o niego mogą także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec lub oddelegowane do pracy w Niemczech przez polską firmę. Dzieci, objęte świadczeniem, nie muszą na stałe przebywać w Niemczech, natomiast powinny przebywać na stałe w gospodarstwie rodzinnym pracownika. Zasiłek Kindergeld nie dotyczy wyłącznie potomków biologicznych, lecz również:
- dzieci przysposobionych,
- dzieci adoptowanych,
- dzieci współmałżonka z innego związku,
- dzieci zarejestrowanego partnera życiowego,
- dzieci przybranych,
- wnuków, jeśli opiekę prawną nad nimi sprawują dziadkowie,
- dzieci przyjętych do gospodarstwa domowego pracownika na stałe.
Ile wynosi zasiłek i jak długo się go otrzymuje?
Zasiłek Kindergeld przyznawany jest na okres od narodzin potomka do skończenia przez niego 18 roku życia lub 25 roku życia, jeśli dziecko kontynuuje naukę. Wypłaca się go co miesiąc. Jego wysokość zależy od ilości dzieci. I tak niemiecki zasiłek rodzinny na jedno dziecko wynosi 192 EUR, na dwoje 384 EUR, na troje 582 EUR, na czworo 805 EUR, na pięcioro 1 028 EUR, a na szóstkę podopiecznych aż 1 251 EUR.
Wniosek o zasiłek składa się w kasie rodzinnej krajowego urzędu pracy, czyli Familienkasse. Dołączyć należy do niego szereg dokumentów, między innymi kopię dowodu osobistego pracownika, zaświadczenie o odprowadzaniu podatku od pensji, zaświadczenie, potwierdzające meldunek, unijny akt małżeństwa i urodzenia dziecka oraz dokumenty potwierdzające stały pobyt w Niemczech, a także umowę o pracę na terenie Niemiec.
Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu zasiłku Kindergeld?
Droga do uzyskania zasiłku Kindergeld jest żmudna i czasochłonna, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura, oferującego pomoc w staraniu się o zasiłki rodzinne na terenie Niemiec oraz o pozostałe, przysługujące świadczenia. Pomagamy także rozliczyć podatki z tytułu zatrudnienia w Niemczech i wypełnić deklaracje PIT. Ponadto naszym klientom zapewniamy pełną obsługę w zakresie uzupełniania wniosków urzędowych związanych z uzyskaniem w Niemczech zasiłku chorobowego, dodatku mieszkaniowego i dodatku na dziecko, świadczeń emerytalnych i rentowych oraz zasiłku dla bezrobotnych. Prawidłowo wypełnimy dokumentację na podstawie przedstawionych danych, dzięki czemu bez problemów uzyskasz należne ci świadczenie.