Jak obliczyć wysokość Kindergeld?
Obecnie wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celu poszukiwania lepszej pracy czy poprawy warunków życia. Jednym z częściej wybieranych kierunków są niewątpliwie Niemcy. Czasami zdarza się tak, że rodzina podczas pobytu chce się starać o różne świadczenia. Mowa tutaj na przykład o Kindergeld, czyli o zasiłku rodzinnym w Niemczech. Komu przysługuje i jak go obliczyć?
Co to jest Kindergeld i komu przysługuje?
Mieszkając w Niemczech, trzeba mieć na uwadze, że niektóre kwestie formalne wyglądają nieco inaczej niż w Polsce. Mowa tutaj przede wszystkim o konieczności zapoznania się z zasadami otrzymywania zasiłku na dziecko czy o sposobie rozliczania PIT-u za pracę w Niemczech. O omawianym Kindergeld, czyli o zasiłku rodzinnym warto wiedzieć przede wszystkim, że może objąć nie tylko wszystkie dzieci naturalne, ale również adoptowane i przysposobione przez osoby, które składają wniosek.
Co więcej, może też przysługiwać potomstwu współmałżonka albo zarejestrowanego partnera. Wówczas jednak konieczne jest, aby mieszkało na stałe w gospodarstwie domowym. Kindergeld należy się też wnuczętom (wnioskodawcy, czyli dziadkowie muszą być jego opiekunami prawnymi). Zasiłek rodzinny w Niemczech jest wypłacany co miesiąc, natomiast wniosek można złożyć po 6 miesiącach od momentu podjęcia pracy na terenie kraju.
Czy wyliczenie wysokości Kindergeld jest trudne? Jak to zrobić?
Polacy, którzy mieszkają w Niemczech i planują starać się o zasiłek rodzinny, zwykle zastanawiają się, na jakie wsparcie mogą liczyć. Podczas przygotowywania dokumentów warto skorzystać ze wsparcia biura, które pomaga w załatwianiu zasiłku rodzinnego w Niemcy. W 2022 roku stawki zasiłku Kindergeld wynoszą odpowiednio:
- 219 euro na pierwsze i drugie dziecko,
- 225 euro na trzecie dziecko,
- na czwarte i każde następne dziecko 250 euro.