Formalności wymagane do otrzymania zasiłku Kindergeld
Niemcy są państwem słynącym z rozbudowanej sfery pomocy socjalnej. Jednym z najczęściej przyznawanych zasiłków, bez względu na zarobki rodziców oraz miejsce stałego pobytu dziecka, jest zasiłek Kindergeld. Sprawdź w naszym wpisie, jakie formalności są wymagane do otrzymania zasiłku Kindergeld.
Czym jest zasiłek Kindergeld?
Zasiłek Kindergeld jest comiesięcznym świadczeniem na dziecko, które otrzymuje rodzic, pracujący w Niemczech i podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że musi on pracować legalnie na terenie Niemiec przez co najmniej pół roku. Aby móc otrzymać świadczenie, dziecko nie musi przebywać na stałe w Niemczech, co więcej, zasiłek Kindergeld nie jest wypłacany jedynie na dzieci rodzone, lecz również na dzieci adoptowane oraz sposób przyjęte do gospodarstwa domowego. Mogą być to zatem:
- dzieci małżonka,
- dzieci partnera życiowego,
- dzieci przybrane,
- wnuki.
O zasiłek mogą ubiegać się rodzice lub dziadkowie. W ostatnim przypadku muszą oni opiekować się dziećmi pod nieobecność rodziców przebywających w Niemczech. Wniosek o Kindergeld kieruje się do kasy rodzinnej krajowego urzędu pracy, czyli do Familienkasse. Dołączyć należy do niego kopię decyzji niemieckiego Urzędu Skarbowego i formularz potwierdzający przynależność dzieci do gospodarstwa domowego, wraz z ich numerami PESEL, jeśli nie mieszkają na terenie Niemiec. Do obliczenia wartości zasiłku potrzebne będzie także zaświadczenie z MOPS-u.
Jeśli masz problem z uzyskaniem zasiłku Kindergeld, zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura, działającego na terenie Niemiec. Naszym klientom pomagamy w uzyskaniu świadczeń, zasiłków, a także doradzamy, jak rozliczyć podatki z tytułu zatrudnienia w Niemczech. Rozliczamy również deklaracje PIT.
Jakie formalności są wymagane do otrzymania zasiłku Kindergeld?
Wyżej wymienione dokumenty nie wyczerpują długiej listy formalności, które trzeba spełnić, aby móc otrzymać zasiłek Kindergeld. Potrzebne będą również: kopia dowodu osobistego pracującego oraz ewentualnego opiekuna, zaświadczenie o odprowadzaniu podatku od pensji lub rozliczenia. Kolejnymi dokumentami, które dołącza się do wniosku, są: zaświadczenie o stanie rodziny, potwierdzające meldunek, zaświadczenie o niepobieraniu zasiłków, a także zaświadczenie od pracodawcy oraz unijny akt małżeństwa i urodzenia dziecka. Dopuszczalne są uwierzytelnione tłumaczenia polskich dokumentów. Niezbędne będą dokumenty potwierdzające stały pobyt w Niemczech: umowa wynajmu mieszkania, ubezpieczenie i kopia zaświadczenia o zarobkach w EU/EWR.
Warto także zdać sobie sprawę, że jeśli dziećmi opiekują się dziadkowie, kasa rodzinna krajowego urzędu pracy będzie żądać informacji na temat renty lub emerytury opiekunów oraz potwierdzenia przekazania opieki rodzicielskiej dziadkom.